O świcie z Sanoka wyruszy V Rajd Szlakami Niepodległej. Jego hasło to -  Duchowieństwo kościoła łacińskiego w służbie dla Niepodległej Polski.

Uczestnicy rajdu przejadą trasą Sanok-Zagórz-Lesko-Ustrzyki Dolne-Lutowiska. Tam zwiedzą miejscowy kościół i pochylą się nad grobem pierwszego proboszcza lutowiskiej parafii, inicjatora budowy świątyni na początku XX wieku - ks. Michała Hucińskiego. Następnie turyści pojadą do Polany, na miejsce po byłym kościele katolickim, położonym najbardziej na południe Bieszczadów. XVIII wieczna świątynia  została zdewastowana po wojnie, gdy ziemie te należały do Związku Radzieckiego.   

W planie uczestnicy Rajdu mają ponad 3 i półgodzinne przejście piesze na trasie z Polany przez Moklik do Wydrnego. W drodze powrotnej do Sanoka przejadą jeszcze do Wołkowyi, gdzie zwiedzą izbę pamięci ks. Jana Siuzdaka, przedwojennego proboszcza i działacza społecznego, zamordowanego w Dachau. Z kolei w sąsiedniej Górzance obejrzą tablica poświęconą ks. Adamowi Bieleckiemu, który urodził się w tej wsi w 1811 roku. Był m.in. profesorem prawa kanonicznego i historii kościoła w Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj