6 przypadków odry na Podkarpaciu
Fot. Archiwum

Od początku roku na Podkarpaciu na odrę zachorowało 6 osób. W całej Polsce odnotowano 123 przypadki. Na chorobę zapadają osoby nieszczepione.

Objawy odry to wysoka gorączka, czerwone plamki i grudki na ciele.

Zachorowanie na odrę niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań, wśród których wymieniane jest m.in. zapalenie płuc czy mięśnia sercowego, a także problemu neurologiczne.  Najlepszym zabezpieczeniem przeciw chorobie jest szczepionka podkreśla lekarz pediatra Grzegorz Stasiuk. Na Podkarpaciu, jak mówi Bożena Konecka - Szydełko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - epidemiologicznej, tzw. wyszczepialność wśród osób dorosłych wynosi ponad 90%, u młodszego pokolenia ten wskaźnik osiąga 70 %. i ten poziom jest uznawany za bezpieczny.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Jacek1981 06 Lis, 2018

    Wtam bardzo widoczna nagonka na anty szczepionkowców, trzeba zrobić duży rozgłos po wprowadzeniu projektu o dobrowolności szczepień. Dlaczego nie wspominacie o szczepionkach zalegających w magazynach które tracą ważność końcem grudnia tego roku, przecież trzeba je gdzieś zutylizować, dlaczego podajecie że chorują osoby nie zaszczepione skoro także chorują osoby zaszczepione. Włączyć myślenie drodzy państwo. Z poważaniem ojciec dziecka z powikłaniem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj