Wieża na Cergowej oficjalnie otwarta
fot J.Jaracz

Na górze Cergowej w Beskidzie Niskim dziś przekazano do użytku wieżę widokową. W uroczystości wzięło udział ok. 200 turystów. Obiekt stoi już kilka tygodni i mimo że nie miał zezwolenia na użytkowanie, turyści wchodzili na szczyt omijając zabezpieczenia. Od dziś można to robić oficjalnie.

Wieża ma ponad 20 metrów wysokości, kwadratową podstawę o boku prawie 10 metrów i najwyższą 4-tą platformę widokową w kształcie przestrzennego krzyża. Całość nawiązuje kształtem do wieży wiertniczej - ze względu na podkarpackie tradycje naftowe..

Budowę wieży na szczycie górującym nad Duklą planowano kilkanaście lat. Dawniej stała tam wieża triangulacyjna , którą wykorzystywano do oglądania okolicy. Ideę budowy nowej, promowaną przez lokalne stowarzyszenie, przejął samorząd Dukli i w całości wieżę sfinansował. Kosztowało to milion złotych - nie udało się na to uzyskać wsparcia z zewnątrz. Samorządowcy liczą, że przyciągnie ona wielu turystów na czym skorzystają mieszkańcy

Cergowa nie jest najwyższą górą Beskidu - ma 716 m n.p.m. Słynie jednak z wyjątkowo stromych stoków, jaskiń i licznych związanych z nią legend. U jej podnóża mieszkał w samotni św Jan z Dukli. Znał i wspominał ją też Jan Paweł II, który zanim został papieżem wędrował po Beskidzie

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Look7 31 Paź, 2018

    Kilkadziesiąt kilometrów ? Nawet kilkaset. Widać z niej szczyty Tatr.

  • jm 27 Paź, 2018

    Dobrze, że taka wieża powstała, brawo za inicjatywę. Będzie to spora atrakcja turystyczna. Przy dobrej widoczności zasięg wyniesie kilkadziesiąt km. Takie widoki znakomicie odprężają ciało i ducha :)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj