Tarnobrzeska ścieżka ekologiczna
Fot. Wanda Piasek

W zabytkowym parku przy Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu otwarto pierwszą ścieżkę ekologiczną. Odcinek o długości półtora kilometra obejmuje 10 stylizowanych tablic, które ilustrują walory przyrodnicze tego miejsca oraz związane z nim wątki historyczne.

Dodatkowo ścieżka została oznaczona czterdziestoma tablicami gatunkowymi. Nawiązują one do znajdujących się pod ścisłą ochroną roślin w parku, ale też egzotycznych krzewów i drzew w pobliskim Arboretum, np. metasekwoi i platanowców.

Wzdłuż ścieżki można zaobserwować m.in. złocienie, miodunki, zawilce i kwitnące teraz kokoryczki, które tworzą fioletowe dywany. Miłośnicy fauny znajdą z kolei zamieszczone na tablicach ciekawostki o poszczególnych gatunkach małych zwierząt i rozśpiewanych o tej porze roku ptaków.

Otwarta ścieżka przyrodnicza wpisuje się w pieszy szlak turystyczny na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez tarnobrzeski oddział Ligii Ochrony Przyrody, a wart 24 tysiące złotych projekt pod nazwą "Ochrona bioróżnorodności Parku Dzikowskiego" sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj