Otworzą Sad Pamięci w Markowej
grafika: www.muzeumulmow.pl

O godzinie 11 w Markowej koło Łańcuta nastąpi oficjalne otwarcie Sadu Pamięci - integralnej części Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im rodziny Ulmów. W uroczystości wezmą udział uczestnicy III Zjazdu Polaków Ratujących Żydów, który od środy odbywa się w Rzeszowie. Dla wielu gości Zjazdu, którzy są w podeszłym wieku, będzie to jedyna okazja zwiedzenia poświęconej im placówki.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk  nazwał Sprawiedliwych wśród narodów Świata ludźmi świętymi. Jego zdaniem  nie bez powodu Zjazd odbywa się na Podkarpaciu. Mieszkańcy tego regionu podczas II wojny światowej dali niezwykłe świadectwo pomocy współbraciom, a rodzina Ulmów z Markowej stała się symbolem męczeństwa, poświęcenia życia w obronie drugiego człowieka.

Jan Józef Kasprzyk  powiedział, że takie Zjazdy to jest jedyna okazja, aby przez rozmowy z tymi ludźmi, opowiadane przez nich niezwykłe historie dotknąć świętości, dlatego, że "każdy z polskich sprawiedliwych to  polski święty".

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj