W Parlamencie Europejskim w Brukseli zaprezentowana została wystawa "Polska Walcząca".

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie przy współpracy z jego rzeszowskim oddziałem ekspozycja przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie.

Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 roku, jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom.

Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki ukazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję "Burza" i Powstanie Warszawskie. Są sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dykta­turze.

Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

W uroczystości wzięli udział m.in. Jan Baster - wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki oraz dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.

Organizatorami wydarzenia byli Stanisław Ożóg - poseł do Parlamentu Europejskiego i prof. Ryszard Legutko - przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 15 Sty, 2021
  Saneczkowanie w Rzeszowie
  Saneczkowanie w Rzeszowie
  Największa w Rzeszowie górka od kilku dni jest oblegana przez dzieci. W ruch poszły sanki, łopaty, a nawet pontony. Słowem...
 • 15 Sty, 2021
  Górka na Baranówce oblegana
  Górka na Baranówce oblegana
  Jedyna w Rzeszowie największa górka od kilku dni jest oblegana przez dzieci. W ruch poszły sanki, łopaty, a nawet pontony....
 • 15 Sty, 2021
  Strażnicy miejscy pomagają mieszkańcom
  Strażnicy miejscy pomagają mieszkańcom
  Śnieżna i mroźna zima to czas intensywnej pracy rzeszowskiej Straży Miejskiej. Jak powiedział Zastępca Komendanta Marek Kruk, w ostatnich dniach,...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj