Tony żołędzi i innych nasion. Drzewa w tym roku obrodziły
fot. archiwum

W tym roku wyjątkowo obficie obrodziły w nasiona niemal wszystkie gatunki drzew leśnych. Tylko bukwi - czyli nasion buka w tym roku nie będzie - informują podkarpaccy leśnicy.

W wybranych drzewostanach dębowych zebrali już 50 ton żołędzi, które posłużą do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata.

Z zebranych 12 ton szyszek jodły - po wyłuszczeniu będzie blisko 1 200 kg nasion. Zbiór szyszek tego drzewa jest bardzo trudny gdyż najwyższe jodły mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30 metra są pozbawione gałęzi.

Od wielu dni podkarpaccy leśnicy gromadzą także nasiona brzozy, olszy czarnej, wiązu, lipy, grabu i jawora. Zbierane są też nasiona kaliny, tarniny, głogu, jabłoni czy jarzębu, które sadzi się w uprawach leśnych. Szyszki sosen, świerków i modrzewi zbierane będą dopiero w grudniu.

Nasiona i szyszki pozyskuje się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach, a najcenniejsze pochodzą z tzw. drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W lasach krośnieńskiej dyrekcji jest ponad 500 takich drzew.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Paź, 2020
  Spadek liczby turystów
  Spadek liczby turystów
  Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowny spadek liczby turystów na Podkarpaciu. W lipcu i sierpniu z turystycznych obiektów noclegowych w regionie podkarpackim...
 • 22 Paź, 2020
  Podkarpackie szpitale nagrodzone
  Podkarpackie szpitale nagrodzone
  Dwa podkarpackie szpitale otrzymały certyfikaty potwierdzające, że doskonale wiedzą jak karmić ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą przełykać pokarmu. Taki...
 • 22 Paź, 2020
  Podkarpacie wysoko w rankingu województw
  Podkarpacie wysoko w rankingu województw
  Wysoka pozycja Podkarpacia w rankingu województw Tygodnika "Wspólnota". Porównywano wydatki na inwestycje w latach 2017-2019 i nasz region uplasował się...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj