Turystyka oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Głównie tych dziedzin dotyczyły polsko- słowackie projekty transgraniczne w ostatnim czasie.

Powstały nowe szlaki turystyczne m.in. Szlak Maryjny - łączący miejsca kultu po obu stronach granicy, Szlak Kultury Wołoskiej - nawiązujący do tradycji pasterskich w Karpatach oraz Karpacki Szlak Wina, który promuje enoturystykę na Pograniczu. Rzeszów ze Stropkowem szukając na swoim terenie śladów Monarchii Austro-Węgierskiej utworzyły Szlak Józefiński.

Powstały inwestycje drogowe, trasy rowerowe, a także wzbogacone zostały ekspozycje muzealne, np. w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy, zrekonstruowano mury obronne i utworzono zagrodę z dawnymi odmianami zwierząt hodowlanych.

Zainteresowanie projektami było duże. Na 201 złożonych wniosków dofinansowanie w kwocie 32 milionów euro otrzymało 185 z nich.

Jak powiedziała nam Irena Steciak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, choć współpraca ze Słowakami przynosi wymierne efekty, nie jest łatwa, bo Słowakom niejednokrotnie brakuje własnych pieniędzy na finansowanie projektów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj