Naukowcy o dziedzictwie dawnej Rzeczypospolitej
Fot. Iwona Piętak

W Rzeszowie trwa Międzynarodowy Kongres Naukowy dotyczący badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej. Uczestnikami są historycy, archiwiści, konserwatorzy sztuki i bibliotekoznawcy, którzy dzielą się rezultatami prac badawczych okresu I i II Rzeczypospolitej i czasu zaborów.

Jak powiedziała nam Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, chodzi o wymianę doświadczeń ludzi, którzy zajmują się dokumentowaniem i zachowywaniem dziedzictwa przodków.

Z kolei prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie stwierdził, że wyzwaniem dla naukowców jest stworzenie prac, które byłyby syntezą dotychczasowych dociekań.

Organizatorami rzeszowskiego Kongresu są: Instytut POLONIKA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Podkarpacia, Miasto Jarosław oraz Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy. W czwartek (4.10) obrady Kongresu przenoszą się do Jarosławia, a zakończenie odbędzie się w piątek w Rzeszowie.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj