"Przybyłem, zobaczyłem, opowiem"
www.facebook.com/StowarzyszenieInicjatywLokalnychPrzystan

To lekcja historii  i atrakcyjne spędzenia czasu. Młodzież z Ulanowa szuka w swojej okolicy śladów walki o niepodległość.

Uczestnicy projektu "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem" wpisują się w ten sposób  w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Koordynator projektu ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Przystań" Waldemar Kokoszka uważa, że historię należy opowiadać uczniom  także w "pozaksiążkowy" sposób. Dowiadują się dzięki temu, że na przykład w tej gminie przebiegała kiedyś granica rozbiorowa między Rosją a AustroWęgrami i toczyły się walki w ramach powstań narodowych w 19 wieku, I wojny światowej i polsko- bolszewickiej.

Uczestnicy projektu dotarli  m.in. do miejsca w lesie za wsią Bukowina, gdzie przebiegała granica dwóch zaborów  i  zatrzymali się przy maleńkim cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze walczący w pierwszej Wojnie Światowej. A w ramach projektu "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem" na wakacjach odbył się spływ kajakowy, teraz   przygotowywany jest rajd rowerowy. Ma się odbyć 6 października. W projekt zaangażowało się 20 uczniów.

 "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem” to projekt realizowany przez SIL „Przystań” w ramach konkursu Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Ambitnej Młodzieży”, którego hasłem przewodnim jest „Stulecie odzyskania niepodległości”.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 25 Lut, 2020
  Związek Piłsudczyków dotarł w Dębicy
  Związek Piłsudczyków dotarł w Dębicy
  Dębica jest kolejnym miastem w Polsce, gdzie powstały struktury Związku Piłsudczyków RP. Na razie liczy kilkanaście osób, ale to dopiero...
 • 24 Lut, 2020
  Dwie osoby ranne w wypadku w Katach
  Dwie osoby ranne w wypadku w Katach
  Utrudnienia na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Katy, między Janowem Lubelskim a Niskiem. Na około 404 kilometrze doszło do...
 • 23 Lut, 2020
  Pamiętają o Wacławie Kopisto
  Pamiętają o Wacławie Kopisto
  W Rzeszowie upamiętniona zostanie dziś 27. rocznica śmierci majora Wacław Kopisto pseudonim ”Kra”. O 11:00 w kościele Świętego Krzyża przy...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj