"Przybyłem, zobaczyłem, opowiem"
www.facebook.com/StowarzyszenieInicjatywLokalnychPrzystan

To lekcja historii  i atrakcyjne spędzenia czasu. Młodzież z Ulanowa szuka w swojej okolicy śladów walki o niepodległość.

Uczestnicy projektu "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem" wpisują się w ten sposób  w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Koordynator projektu ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Przystań" Waldemar Kokoszka uważa, że historię należy opowiadać uczniom  także w "pozaksiążkowy" sposób. Dowiadują się dzięki temu, że na przykład w tej gminie przebiegała kiedyś granica rozbiorowa między Rosją a AustroWęgrami i toczyły się walki w ramach powstań narodowych w 19 wieku, I wojny światowej i polsko- bolszewickiej.

Uczestnicy projektu dotarli  m.in. do miejsca w lesie za wsią Bukowina, gdzie przebiegała granica dwóch zaborów  i  zatrzymali się przy maleńkim cmentarzu, gdzie spoczywają żołnierze walczący w pierwszej Wojnie Światowej. A w ramach projektu "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem" na wakacjach odbył się spływ kajakowy, teraz   przygotowywany jest rajd rowerowy. Ma się odbyć 6 października. W projekt zaangażowało się 20 uczniów.

 "Przybyłem, zobaczyłem, opowiem” to projekt realizowany przez SIL „Przystań” w ramach konkursu Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Ambitnej Młodzieży”, którego hasłem przewodnim jest „Stulecie odzyskania niepodległości”.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Mar, 2019
  "Pan Tadeusz" wrócił do Dzikowa
  "Pan Tadeusz" wrócił do Dzikowa
  W Zamku Tarnowskich w Dzikowie można oglądać rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Po 80 latach, manuskrypt epopei narodowej ponownie znalazł...
 • 22 Mar, 2019
  Album o 100 latach Dębicy
  Album o 100 latach Dębicy
  Dębica 100 lat temu i obecnie - takie zestawienie zawiera album wydany przez dębickie Muzeum Regionalne. W publikacji znalazły się...
 • 22 Mar, 2019
  Finał konkursu o Twierdzy Przemyśl
  Finał konkursu o Twierdzy Przemyśl
  W Przemyskiej Bibliotece Publicznej kilkunastu uczniów z podkarpackich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych zdaje egzamin z wiedzy historycznej o Twierdzy Przemyśl....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj