Remont zamkowych łaźni łańcuckich na półmetku
fot. Jolanta Danak

Dawny blask odzyskuje Muzeum – Zamek w Łańcucie i otaczający go park. Dzięki pracom budowlano-konserwatorskim muzeum wzbogaci się o nowe przestrzenie ekspozycyjne.

W 50 proc. wykonano już remont znajdujących się w piwnicach zamkowych dawnych "łaźni rzymskich", czyli kompleksu spa i odnowy biologicznej z lat 20-tych XX wieku. Po wojnie część wyposażenia oddano na złom, część trafiła do innych obiektów, a pomieszczenia zostały zdewastowane podczas zakładania w latach 50-tych centralnego ogrzewania.

Teraz największym problemem jest skompletowanie historycznego wyposażenia. Trwa konserwacja boazerii, polichromii, układanie płytek ceramicznych na ścianach oraz posadzkach.

Na zewnątrz Zamku prowadzone są m.in. prace konserwatorskie przy elewacji, tynkach i stolarce okiennej. Jednocześnie remontowane jest ogrodzenie zamku liczące ponad 2 kilometry, fortyfikacje oraz alejki parkowe. Koszt tych prac to ponad 41 milionów złotych z czego ponad 28 i pół miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Łańcuckie Muzeum realizuje równolegle drugi projekt dotyczący dawnej Oranżerii i Ujeżdżalni o wartości w sumie blisko 32 milionów złotych, z czego 22 miliony pochodzą z Unii Europejskiej.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj