60-lecie działalności Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
Znaczek organizacyjny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej (1998). Proj. Stanisław Habrat z Krosna fot. wikipedia

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej świętuje 60-lecie działalności.

Inicjatorem powstania tej organizacji był dr Antoni Lorens - krośnieński lekarz i społecznik. Choć minęło wiele lat, cele stowarzyszenia niewiele się zmieniły - podkreśla jego obecny prezes dr Tadeusz Łopatkiewicz. Są wśród nich rozwój intelektualny, budzenie zainteresowania Ziemią Krośnieńską, badanie folkloru, działania krajoznawcze, upamiętnianie różnych rocznic i postaci, a także działalność wydawnicza. A ta jest wyjątkowo bogata.

Już na początku lat 70-tych wydano dwa tomy monografii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Wówczas autorami artykułów byli naukowcy z Krakowa. Do tej pory ukazało się już 8 tomów Studiów i publikują w nich w dużej części miejscowi badacze.

Stowarzyszenie wydaje też samodzielne publikacje książkowe. 123 książki autorstwa członków Stowarzyszenia prezentowane są na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Uroczystości rocznicowe potrwają do jutra.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj