Pierwszy Diadem Polskich Gór dla Pawła Pabiana z Krasnego
Fot. Partner strategiczny Flotex Polska.

Paweł Pabian przewodnik beskidzki z Krasnego pod Rzeszowem, jako pierwszy Polak zdobył Diadem Polskich Gór podczas jednej wyprawy.

Zdobycie wszystkich 80 szczytów zajęło mu 13 dni, dwa dni krócej niż pierwotnie zakładał.

Sportowiec rozpoczął wspinaczkę od Sudetów, a zakończył w Górach Świętokrzyskich. Sprzyjała mu pogoda, oraz odpowiednie przygotowanie kondycyjne i organizacyjne. Jego wysiłek na szlaku można było śledzić w mediach społecznościowych. Paweł Pabian sukcesywnie zamieszczał tam kolejne zdjęcia wykonane na zdobytych szczytach. W skład Diademu Polskich Gór wchodzi 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce. Najwyższy z nich to tatrzańskie Rysy liczące 2 499 m, a najniższy – położona w Górach Świętokrzyskich na wysokości 612 m Łysica.

To nie pierwsze nietypowe wyzwanie, którego podjął się Paweł Pabian, promując polskie góry oraz zachęcając do aktywnej turystyki górskiej. W poprzednich latach udało mu się m.in. ustanowić rekord czasowy w pokonaniu Niebieskiego Szlaku Karpackiego (450 km) w zaledwie 164 godziny, a także poprawić rekord zdobycia 28 szczytów składających się na Koronę Gór Polskich. Pawłowi udało się tego dokonać w 110 godzin i 50 minut, dzięki czemu poprawił stary rekord o niemal dobę.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj