Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" na Podkarpaciu
Fot. Marcin Kalita

Nawet zła pogoda nie odstraszyła miłośników czytania od wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu na Podkarpaciu. Ogólnopolska akcja pod patronatem Prezydenta RP, zgromadziła w kilkudziesięciu miejscowościach regionu młodzież, nauczycieli, seniorów, lokalnych polityków oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego największy rozmach miało w Rzeszowie, gdzie przez ponad trzy godziny w specjalnie przygotowanej strefie czytelnika pojawiło się około stu osób, które przedstawiały fragmenty powieści. Naszą rozgłośnię reprezentowali: Maria Kornaga i Jan Niemaszek.

W programie wydarzenia znalazły się też: gra historyczno-przygodowa dla młodzieży "Szlakiem Żeromskiego", warsztaty rękodzieła pod hasłem "Orły i sokoły", wystawa zabytkowych aparatów fotograficznych i fotobudka, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie w kostiumach z 20-lecia międzywojennego.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta, a koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Z kolei w Zaleszanach koło Stalowej Woli Narodowe Czytanie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Miejscem akcji była Publiczna Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół. Patron placówki, urodzony w Zaleszanach pod koniec XIX wieku Józef Mączka, jest uważany za najwybitniejszego poetę legionowego.

Narodowe Czytanie odbyło się również m.in. w Krośnie, Lesku, Lubaczowie, Tarnobrzegu, Łańcucie i Mielcu. Dziś zaplanowano spotkanie w skansenie w Sanoku, a w poniedziałek w Birczy i Baranowie Sandomierskim.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj