Zamek z "Zemsty" Fredry jak "nowy"
fot. youtube.com

Furorę w sieci robi rekonstrukcja komputerowa zamku Kamieniec koło Krosna. W technice 3D wykonał ją Maciej Chodorowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie jako prace dyplomową.

W jego wizji będący obecnie w ruinie średniowieczny Zamek jest potężnym grodem, porównywalnym do tych jakie zachowały się do dziś na pograniczu polsko-słowackim. Trójwymiarowa wizualizacja pokazuje, jak Kamieniec mógł wyglądać w XVII wieku, przed zniszczeniem go przez wojska Jerzego II Rakoczego w 1657 roku.

Ruiny gotyckiej warowni obronnej z XIV wieku leżą na pograniczu Korczyny i Odrzykonia w gminie Wojaszówka. Usytuowany na skalnym wzgórzu zamek przez stulecia przechodził z rąk do rąk możnych rodów. Wybudowali go Pilawici - późniejsi Kamienieccy. Właścicielami byli też m.in. Stadniccy, Skotniccy, Jabłonowscy, Starowieyscy i Szeptyccy.

W XIX wieku spadkobiercą ruin zamczysta został Aleksander Fredro, który na podstawie historii 30-letniego sporu o zamek w XVII wieku Piotra Firleja i Jana Skotnickiego napisał słynną "Zemstę". W tej chwili prywatni dzierżawcy Kamieńca założyli tam Muzeum Zamkowe.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Rejent 09 Kwi, 2017

    - Czapkę przedam, pas zastawię a Cześnika stąd wykurzę...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj