Od internautów: Aktywni seniorzy w gminie Baranów Sandomierski
fot. materiały prasowe

Będą ćwiczyć, grać na scenie, malować, gotować, podróżować. Ruszyła kolejna edycja projektu dla baranowskich seniorów.

Po raz kolejny na terenie Gminy Baranów Sandomierski realizowany będzie projekt dla starszych mieszkańców. Stowarzyszenie Tor Rozwoju pozyskało na ten cel fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

- Cieszymy się, że po raz kolejny ministerstwo doceniło nasz projekt, który znalazł się bardzo wysoko w rankingu ogólnopolskim – mówi Piotr Ruła, prezes stowarzyszenia. – Poprzednie edycje pokazały, że jest to działanie bardzo pożyteczne i uczestnicy wiele z niego wynoszą. Najważniejsze, że mogą wyjść z domu, spotkać się z innymi, żyć aktywniej.

Dzięki dofinansowaniu dwie 20-osobowe grupy seniorów – mieszkańców Skopania i Woli Baranowskiej w wieku 60+ przez kilka miesięcy będzie uczestniczyć w zajęciach i wielu atrakcjach, które przewiduje projekt. W obu miejscach odbyły się już spotkania informujące o tegorocznej edycji, ruszają już też pierwsze warsztaty. Na początek będą to zajęcia ruchowe - gimnastyka. W kolejnym miesiącu przewidziano teatr, rękodzieło oraz kulinaria. Wszystkie warsztaty poprowadzą doświadczeni instruktorzy.

Ponadto w planach jest wycieczka do Warszawy oraz na koncert do Filharmonii Podkarpackiej. Odbędzie się także Dzień Seniora i spotkanie z ciekawym gościem. W poprzedniej edycji seniorów odwiedziła DJ Wika, najstarsza polska DJ’ka.

W projekcie uczestniczą także wolontariusze młodzieżowi, ponieważ założenie jest takie, by integrować pokolenia. Młodzież bardzo chętnie przyłączyła się do projektu, wzięła udział w szkoleniu, aktywnie uczestniczyła także w przygotowaniach do pierwszego spotkania.

- To jest istota projektów takie, jak ASOS, by uczyć się od siebie nawzajem, zbliżać do siebie młodszych i starszych – mówi Burmistrz Marek Mazur, który patronuje przedsięwzięciu. – Na terenie naszej gminy mieszka wielu seniorów, dla których chcemy stworzyć szerszą ofertę zajęć, zaktywizować ich. Cieszę się, że oni sami coraz chętniej włączają się w tworzenie takich projektów, zgłaszają własne pomysły, a także aktywnie w nich uczestniczą.

Projekt „Aktywny Senior w Gminie Baranów Sandomierski” jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Priorytet II. Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj