Nowy rok szkolny pod znakiem kolejnych zmian
fot. archiwum

Rozpoczynający się dzisiaj nowy rok szkolny będzie stał pod znakiem kolejnych zmian związanych z reformą systemu oświaty. Naukę zakończy ostatni rocznik gimnazjalistów i pierwszy rocznik ósmoklasistów, co oznacza, że o miejsca w szkołach średnich będą się wiosną ubiegać dwa roczniki uczniów. "Nie ma podstaw do obaw, bo każdy absolwent znajdzie swoje miejsce w pierwszych klasach liceum, technikum lub szkoły branżowej" - zapewniła w rozmowie z nami Małgorzata Rauch podkarpacki kurator oświaty. I dodała, że dyrektorzy szkół utworzą oddzielne oddziały dla absolwentów podstawówek i gimnazjów.

Zmiany dotyczą też nauczycieli, ponieważ wydłuży się ścieżka awansu zawodowego, a także pojawi się obowiązkowa ocena nauczycieli przez dyrektora, dokonywana co trzy lata. Za wyróżniającą pracę, nauczyciel dyplomowany otrzyma dodatek w wysokości 500 złotych.

W tym roku w naszym regionie będzie 39,5 tysiąca nauczycieli - według danych Kuratorium Oświaty w Rzeszowie jest to o 1,3% więcej, niż rok temu. 

 

Inauguracja roku o 11:00

Nowy rok szkolny rozpoczyna dzisiaj około 350 tysięcy uczniów z Podkarpacia. Po raz pierwszy do szkoły pójdzie ponad 20 tysięcy dzieci - uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego na Podkarpaciu odbędzie się o godz. 11:00 w Powiatowej Hali Sportowej im. Józefa Witka przy Zespole Szkól Technicznych w Łańcucie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj