Władysława Jastrzębska o rozwoju polskiej gospodarki
Fot. Marek Kołodziej

Gospodarka polska rozwija się szybciej niż założono to w planie budżetowym. Najbardziej wpływa na to wzrost konsumpcji spowodowany programami socjalnymi oraz spadek bezrobocia do 8,5 proc. Rośnie produkcja usług transportowych, nie jest najgorzej w budownictwie - uważa dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego komentując podwyższony wskażnik ratingowy dla Polski przez Agencję Moody's.

Ekonomistka zwraca uwagę, że optymistycznie rysuje się także bilans handlu zagranicznego zwłaszcza w takich branżach jak produkcja mebli, urządzeń elektronicznych, motoryzacji czy branży rolno-spożywczej.

Gość Radia Rzeszów podkreśla jednak, że nie prędko na wzroście gospodarczym skorzystają Polacy, bo nadwyżki trzeba będzie przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Obecnie, jak wylicza dr Władysława Jastrzębska powołując się na dane NBP, wynosi ono 928 miliardów dolarów. Największe długi sięgające 300 mld dolarów zaciągnęła poprzednia ekipa rządząca.

Zdaniem rzeszowskiej ekonomistki na Podkarpaciu obserwuje się podobne tendencje jak w Polsce, dostrzegalne są tu duże możliwości Doliny Lotniczej i sektora gospodarki innowacyjnej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj