Wojsko Polskie świętowało w Rzeszowie
Fot. Marcin Kalita

W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Rozpoczęła je msza święta w Kościele Garnizonowym, po niej dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego.

Po złożeniu meldunku o gotowości do uroczystości i podniesieniu flagi państwowej oraz odegraniu Mazurka Dąbrowskiego wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie wojskowe oraz okolicznościowe odznaczenie.

Jak powiedziała podczas tej części uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, współczesna historia zna mało wydarzeń posiadających większe znaczenie niż bitwa pod Warszawą w roku 1920. Dlatego trzeba pamiętać o tych, którzy w tamtych dniach i podczas zrywów narodowych Ojczyźnie złożyli ofiarę życia - dodała.

Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl powiedział, że współczesne pokolenia mogą korzystać z wolności, która nie była dana wielu naszym przodkom. Dziś swój patriotyzm wyrażamy przez codzienną pracę dla Ojczyzny, ale także przez pielęgnowanie pamięci o tych którzy polegli za naszą wolność - dodał marszałek.

Natomiast wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko powiedział, że dzisiejsze święto to szczególna okazja aby przypomnieć odwagę i niezłomność polskiego żołnierza na wielu frontach wojen, ale także by podkreślić znaczenie silnej, sprawnej i dobrze uzbrojonej armii.

O nowoczesnej armii mówił także w liście przesłanym do uczestników uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak. Wojsko Polskie jest wysoko oceniane w NATO, a jego sprawność i wyszkolenie są potwierdzane zarówno w ramach międzynarodowych misji i ćwiczeń, jak i w codziennym wsparciu udzielanym społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych - napisał minister obrony.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj