Królowa Jadwiga wjedzie dziś do Krosna. Będą utrudnienia
Portret Jadwigi Andegaweńskiej - na podstawie jej pieczęci (autorstwa Jana Matejki, zbiory Muzeum Narodowego)

Do Krosna przyjedzie królowa Jadwiga Andegaweńska i jej dwór. A to oznacza, że będą utrudnienia na drogach. Będzie zmiana organizacji ruchu w obrębie starego miasta, a niektóre z ulic zostaną wyłączone na czas przemarszu królewskiego orszaku.

Od godziny 16:00 zamknięte będą ulice: Sienkiewicza, Zjazdowa oraz Piłsudskiego na odcinku od Rynku do Ronda Solidarności. Jutro będzie podobnie. Dworski orszak historyczny wyruszy dziś z Placu Monte Cassino o godz. 19:30 i przejdzie ulicami: Staszica, przez Plac Konstytucji, a następnie ul. Sienkiewicza do Rynku.

Przygotowania do tej rekonstrukcji historycznej trwały kilka miesięcy. Częścią był m.in. plebiscyt wśród mieszkańców, którego monarchę w tym roku mieszkańcy będą witać. W poprzednich edycjach był to Jan Kazimierz. W tym roku głosowanie wygrała Jadwiga Andegaweńska i epoka średniowiecza.

Jadwiga Andegaweńska została królową Polski w wieku 10 lat. Jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś. To prawdopodobnie podczas tej podróży Jadwiga przebywała w Krośnie, wracając ze Lwowa do Krakowa.

Oprócz rekonstrukcji będą spektakle teatralne, przez dwa dni będą działać pracownie iluminatorów, druków ulotnych, warsztaty dawnych tańców, będzie można także m.in. podpatrzeć tajniki pracy "królewskiego malarza".

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 03 Gru, 2020
  Krosno – obwodnica z kłopotami
  Krosno – obwodnica z kłopotami
  Dopiero na wiosnę ukończona zostanie przebudowa 2-kilometrowego odcinka tzw. obwodnicy Krosna, czyli głównej w mieście drogi nr 28. W ramach...
 • 27 Lis, 2020
  Droga w Jaśliskach wyremontowana
  Droga w Jaśliskach wyremontowana
  Nieco ponad milion złotych kosztował remont 2,5-kilometrowego odcinka drogi z Jaślisk w kierunku granicy. Powiat krośnieński wykonał te prace, korzystając...
 • 26 Lis, 2020
  Zmiany na wieży na Cergowej
  Zmiany na wieży na Cergowej
  Lepsze warunki do obserwacji będą na wieży widokowej na szczycie Cergowej w Beskidzie Niskim. Od wczoraj trwają prace, które pozwolą...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj