Chcą chronić wiekowe drzewa
Fot. W.Piasek

"Niepodległe dęby, lipy, klony" pod takim hasłem Liga Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu podjęła akcję ratowania wiekowych okazów na terenie Puszczy Sandomierskiej. Przedsięwzięcie ma charakter patriotyczny ponieważ nawiązuje do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Liga wystąpiła z wnioskiem do gmin Nowa Dęba i Grębów o ustanowienie 120 drzew Pomnikami Przyrody. Jako pierwsi odpowiedzieli nowodębscy radni przyjmując uchwałę, która obejmuje ochroną 55 drzew, głównie dębów. Burmistrz tej gminy Wiesław Ordon podkreśla, że dąb jest wpisany w herb Nowej Dęby dlatego tym bardziej akcja miłośników przyrody zasługuje na uznanie. Wszystkie drzewa, które otrzymały status Pomników Przyrody zanjdują się w lasach Budy Stalowskiej. Teraz wnioskodawcy czekają na decyzję władz Grębowa leżącego na skraju Puszczy Sandomierskiej.

Wiceprezes LOP w Tarnobrzegu Janusz Wepsięć podkreśla, że całą akcję zainicjowały osoby prywatne, mi.in.zajmujące się fotografowaniem dzikiej przyrody, które boleją nad wycinkami historycznych drzewostanów w ramach tak zwanej "gospodarki leśnej".

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj