Artur Brożyniak o uroczystościach rocznicowych "Rzezi wołyńskiej"
fot. Marcin Kalita

Akcję pod hasłem "Zapal znicz pamięci" organizuje dziś w powiecie lubaczowskim rzeszowski oddział IPN. To w 75. rocznicę rozpoczęcia się tzw. "Rzezi wołyńskiej". Znicze zostaną zapalone na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w miejscach kaźni, m.in. w Rudce, w lesie Bachory oraz na cmentarzach m.in. w Baszni, Bruśnie, Cieszanowie, Dąbrowie, Horyńcu, Płazowie, Łukawicy i Wielkich Oczach.

W przedsięwzięcie zaangażowały się Jednostka Strzelecka im. gen. Kustronia w Lubaczowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

11 lipca 1943 roku bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – UPA zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia - mówi historyk rzeszowskiego oddziału IPN Artur Brożyniak.

Po Wołyniu ataki rozprzestrzeniły się na województwa stanisławowskie, lwowskie, tarnopolskie lubelskie i częściowo poleskie. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć ok. 130 tysięcy Polaków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj