Patowa sytuacja w podkarpackich szpitalach. AKTUALIZACJA
Sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego Fot. G.Bochenek

Sejmik Województwa Podkarpackiego na nadzwyczajnej sesji przyjął stanowisko w sprawie sytuacji w podkarpackich szpitalach wojewódzkich w związku ze zwiększoną nieobecnością personelu medycznego. Napisano w nim, że „największy niepokój budzi fakt, iż wydarzenia o identycznym charakterze mają miejsce w placówkach prowadzonych przez samorządy powiatowe, a także w innych województwach. Pozwala to domniemywać, iż akcja ma charakter zaplanowany i zorganizowany”.

W stanowisku podkreślono, że w szpitalach podległych samorządowi podkarpackiemu udało się poprawić ich sytuację finansową oraz że Sejmik Województwa Podkarpackiego pozytywnie ocenia pracę dyrektorów szpitali wojewódzkich. W stanowisku czytamy także, że „Słuszność czy zasadność żądań szpitalnego personelu to jedna kwestia, a forma wywierania nacisku to sprawa odrębna”. Radni Sejmiku zaapelowali do personelu medycznego, aby wrócił do pracy i nie narażał zdrowia oraz życia mieszkańców regionu.

 

Tymczasem podkarpackie szpitale ciągle borykają się z problemem pielęgniarek na zwolnieniach lekarskich.  

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, w szpitalu wojewódzkim w Tarnobrzegu oraz w szpitalach powiatowych w Mielcu i Stalowej Woli na prawie 2350 pielęgniarek i położnych na zwolnieniach jest łącznie 429 - czyli ponad 18 procent obsady pielęgniarskiej. 

Liczba osób na zwolnieniach zmniejsza się, ale cały czas nie pozwala to na normalną pracę placówek. 

Sprawą zajął się konwent starostów województwa podkarpackiego . W 4 placówkach wstrzymane zostały przyjęcia i operacje planowe, w sąsiednich widać znaczny napływ pacjentów. Zdenerwowane osoby dzwonią nawet do starostów, zgłaszając pretensje, że odwoływane są zabiegi na które czekały nawet kilka miesięcy.

Jeszcze nie wiadomo, czy porozumienie, o jakim dziś poinformował minister zdrowia wpłynie na wygaszenie zwolnień i sporów zbiorowych w podkarpackich szpitalach.

 

AKTUALIZACJA 11.07 godzina 14

Nie ma przełomu w podkarpackich szpitalach, mimo ogłoszonego wczoraj porozumienia między ministrem zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych.

Cztery szpitale w regionie ciągle borykają się z brakiem personelu. W Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, gdzie zatrudnionych jest  488 pielęgniarek i położnych choruje prawie jedna czwarta.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie na zwolnieniach przebywa 158  spośród  1021.

W Szpitalu w Tarnobrzegu na L-4 jest 161 na 405 pielęgniarek i położnych  a  w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli -  77 spośród  434.

We wszystkich tych placówkach wstrzymane są przyjęcia planowe a szpitale przyjmują tylko pacjentów w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 17 Lis, 2018
  Rzeszowscy lekarze chcą lepszej opieki nad wcześniakami
  Rzeszowscy lekarze chcą lepszej opieki nad wcześniakami
  Zaledwie 450 gramów  ważyła najmniejsza urodzona przedwcześnie dziewczynka, którą opiekowali się lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie....
 • 17 Lis, 2018
  Marsz Szlachetnej Paczki
  Marsz Szlachetnej Paczki
  Wolontariusze Szlachetnej Paczki przemaszerowali dziś ulicami Rzeszowa. To z okazji uruchomienia  ogólnopolskiej, internetowej bazy rodzin czekających na pomoc. Każdy może wybrać...
 • 17 Lis, 2018
  Wybrane rady rozpoczynają pracę
  Wybrane rady rozpoczynają pracę
  Dzisiejsze posiedzenie Rady Powiatu Kolbuszowskiego(sobota g.9) inauguruje cykl pierwszych posiedzeń rad tego szczebla w województwie podkarpackim, których składy  są wynikiem...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj