Jako jedyny w kraju obrączkuje orły przednie
Fot. Rocky / wikipedia

Jasielski ornitolog Marian Stój w ostatnich 19 latach zaobrączkował 138 orłów przednich w Karpatach. Jest jedyną osobą w Polsce, która obrączkuje te ptaki. A bywa, że jest to niebezpieczne zajęcie. Gniazda orłów przednich zazwyczaj znajdują się na wysokich jodłach, średnio 25 metrów nad ziemią, poza tym rzadko, ale zdarzają się próby ataków przez ptaki.

Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 35 par orłów przednich. W polskich Karpatach żyje ponad 30 par, przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Zdaniem jasielskiego ornitologa kondycja karpackiej populacji orła przedniego "jest stabilna", choć w Polsce jest to gatunek zagrożony wyginięciem, który należy chronić.

Orły przednie składają dwa lub jedno jajo w trzeciej dekadzie marca. Wysiadywanie trwa blisko 40 dni. W większości przypadków odchowują tylko jedno pisklę. Jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. Rodzice nie ingerują w rywalizację.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry.

Drapieżnik poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, kuny, sowy, kruki, myszołowy, czasami na kota domowego lub kurę. Pikując w locie ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj