Marsz Upamiętniający Haniebną Likwidację Getta Żydowskiego
Fot. Aleksandra Bochenek

Ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Upamiętniający Haniebną Likwidację Getta Żydowskiego.

Jego uczestnicy przeszli  z Dworca PKP Staroniwa do Placu Ofiar Getta w pobliże Starej Synagogi.  W 1942 roku Żydzi przeszli tą trasą w odwrotnym kierunku - najpierw zgromadzono ich na placu powstałym w wyniku wyburzenia żydowskiego cmentarza, dziś noszącym nazwę Placu Ofiar Getta, a następnie zmuszono do przejścia na Staroniwę. Stamtąd ruszyły transporty do obozu w Bełżcu. W lipcu i sierpniu 1942 roku do Bełżca wywieziono ponad 20 tys. Żydów,  ok. 2 tys. zamordowano w lesie  pod Głogowem Małopolskim. Rzeszowskie getto szczątkowe zostało zlikwidowane we wrześniu 1943 roku.

Jedną z uczestniczek dzisiejszego marszu była 80-letnia Judith Elkin, urodzona w Przeworsku, która wczoraj przyleciała do Rzeszowa ze Stanów Zjednoczonych. Obecność na marszu uważa za swój obowiązek. Także inne osoby, które wzięły udział w marszu podkreślały, że swoim żydowskim dawnym sąsiadom obecni mieszkańcy miasta winni są pamięć i współczucie.

Marsz upamiętniający pierwszą, najbardziej krwawą wywózkę przeszedł ulicami miasta po raz szesnasty.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

3 komentarzy

  • marsh 12 Lip, 2018

    Szanowny Panie Crimson , nic dodać i nic tez ująć w panskim komentarzu. Pozdrawiam.

  • crimson 10 Lip, 2018

    Śpieszę Pana poinformować Panie Ferdynandzie, że naziści nie byli nie są i nie będą mityczni ani jacyś-tam. Po drugie Pańska wiedza na temat statystyki narodu żydowskiego jest, jeśli można tak powiedzieć, powalająca. Istnieje również takie stare polskie porzekadło; lepiej liczyć swoje pchły jak cudze pieniądze - co szczególnie polecam Panu pod rozwagę. Reasumując; Pańskie pytania-rozkazy sugerują zło i niegodziwość, które niechybnie wypłyną niczym oliwa prawdy. Tymczasem jednak polecam uzupełnienie wiedzy historycznej dotyczącej zarówno Izraela jak i Polski z tamtego okresu. Zadać jątrzące czy złośliwe pytania jest bardzo łatwo, natomiast mądre kosztują uprzednio pewien wysiłek intelektualny na zdrowym moralnie gruncie. Podobnie rzecz się ma z Pańskimi żądaniami.

  • Ferdynand 08 Lip, 2018

    Po przeczytaniu tego artykułu można odnieść wrażenie że to Polacy zlikwidowali to getto! Chciałabym was w związku z tym poprosić o kilka rzeczy,mianowicie: 1. Standardowo wymieniać że to Niemcy nazistowskie a nie jacystam mityczni naziści odpowiadają za tą lub ową zbrodnie 2. Wyjaśnić dlaczego dziwnie pan flaga Izraela państwa który powstały po wojnie kiedy 80% Żydów w Polsce to byli chasydzi a nie syjoniści? 3. Wyjaśnić kto to organizuje i za czyje pieniądze? Dziękuję!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj