Od internautów: Seniorzy w świecie finansów
fot. MBP Jasło

27 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste zakończenie projektu „O finansach... w bibliotece - 5. edycja”.

Jasielska biblioteka znalazła się w gronie kilkudziesięciu bibliotek z całej Polski, które zakwalifikowały się do udziału w projekcie. Jego głównym celem był wzrost wiedzy ekonomicznej u osób powyżej 50. roku życia, zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych produktów i usług finansowych oraz wzmocnienie uczestnictwa w życiu społecznym. Uczestniczenie w kursie nie tylko pomogło zorientować się w problematyce związanej z bankowością i ubezpieczeniami, ale też pozwoliło na zdobycie narzędzi, które umożliwiają swobodne poruszanie się we współczesnym świecie finansów.

Tematy poszczególnych zajęć poruszały kwestie podstawowe, bardzo istotne i powiązane z życiem codziennym, co pozwoliło uczestnikom poczuć się bardziej świadomymi odbiorcami usług finansowych. Kursanci cieszyli się z możliwości cotygodniowych spotkań w naszej Bibliotece przy kawie, ciastku i wspólnych rozmowach.

Nasz projekt obejmował osiem spotkań, jedno organizacyjne, pięć edukacyjnych modułów z wykorzystaniem platformy e-learningowej i dwa kończące jego realizację. Każde szkolenie dotyczyło innej tematyki m.in. racjonalnego zarządzania budżetem domowym, zakładania konta internetowego, robienia przelewów i zakupów w sieci, lokat i kredytów, bezpieczeństwa wypłat z bankomatów, ubezpieczeń czy wpływu Narodowego Banku Polskiego na nasze codzienne życie. Uczestnicy poznali wiele praktycznych stron internetowych np. strony demo banków czy adresy instytucji do jakich mogą się zwrócić, gdy łamane są ich prawa. Poszerzyli wiedzę, którą jeśli zechcą mogą wykorzystać w przyszłości.

Uroczystość zakończenia projektu rozpoczęła p.o. Dyrektor MBP w Jaśle Dorota Woźnica, dziękując wszystkim za udział i zaangażowanie. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do kursantów wyrażając wdzięczność, że nie obawiali się wyzwań i chcieli poszerzyć swoją wiedzę, by wykorzystać ją w świecie zmieniających się technologii cyfrowych.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele instytucji, które gościły uczestników projektu - dyrektor banku Piotr Handzel i Stanisław Gacek oraz Weronika Buczyńska z agencji ubezpieczeniowej. Uroczyste wręczenie certyfikatów poprzedziła prezentacja, ukazująca przebieg kursu.

28 czerwca na spotkaniu „Podaj dalej” kończącym 5. edycję projektu „O finansach w bibliotece”, podzieliłyśmy się naszym projektowym sukcesem. Krótkie sprawozdanie z jego przebiegu, przygotowane w formie prezentacji miało zainspirować i zachęcić koleżanki i kolegów z gminnych bibliotek powiatu jasielskiego, do wzięcia udziału w jego kolejnej edycji.

Po realizacji kursu pozostały bardzo miłe wspomnienia i wspólnie zdobyta wiedza, a także chęć do dalszych spotkań w Bibliotece.

Projekt „O finansach w bibliotece – 5. edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.

MBP Jasło

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 27 Lut, 2020
  "Kino seniora" w Krośnie
  "Kino seniora" w Krośnie
  Krośnieńskie artKino przy ul.Bieszczadzkiej  przygotowało dla seniorów  specjalnie pokazy filmowe.   Będą się odbywać w  co drugą  środę miesiąca , w...
 • 27 Lut, 2020
  W Jaśle powstaje Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości
  W Jaśle powstaje Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości
  W Jaśle trwają prace przy rewitalizacji dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 gdzie powstanie nowoczesne Centrum Techniki,Kultury i Przedsiębiorczości. Placówka o...
 • 25 Lut, 2020
  Jutro rusza "Jałmużna Wielkopostna"
  Jutro rusza "Jałmużna Wielkopostna"
  Rusza ekumeniczna akcja Caritas "Jałmużna Wielkopostna". Od jutra, a więc od Środy Popielcowej do skarbonek rozprowadzanych w parafiach i w...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj