Premier Mateusz Morawiecki po wizycie na Podkarpaciu
Fot. Marcin Kalita

Od konferencji prasowej na rzeszowskim osiedlu Pułaskiego rozpoczął wizytę na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki. Premier zaprezentował projekt zmian dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego w pełną własność. Jak mówił szef rządu zmiana ma dać 2,5 miliona Polaków zupełnie nowe możliwości oraz zlikwidować relikt PRL poprzez realne uwłaszczenie obywateli.

Zapytany o wchodzącą w życie ustawę niepełnosprawnych szef rządu powiedział, że rząd zrobi wszytko by placówki służby zdrowia były coraz bardzie dostępne, jeśli chodzi o usługi rehabilitacyjne.

Mówiąc o projekcie dyrektywy UE o prawie autorskim na rynku cyfrowym nazywanym ACTA 2 szef rządu powiedział, że jego gabinet nie ma zamiaru ograniczać dostępności do treści w Internecie oraz możliwości przedstawiania swoich własnych opinii. Jak dodał Mateusz Morawiecki, podobnie było w przypadku dyrektywy RODO, którą Polska - jak powiedział - starała się zliberalizować.

Po briefingu szef rządu złożył kwiaty pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, a później rozpoczęło się jego spotkanie z mieszkańcami Rzeszowa w Urzędzie Marszałkowskim.

Podczas niego premier mówił m.in. o polityce swojego gabinetu w różnych dziedzinach. Jak powiedział Mateusz Morawiecki jego rząd zaproponował nowy kontrakt społeczny, który ma dać bezpieczeństwo rodzinom oraz słabszym społecznie.

Szef rządu dodał, że przykłady zrealizowanych prospołecznych przedsięwzięć widać np. w kwestii zwalczania ubóstwa wśród dzieci. "Zlikwidowaliśmy skrajne ubóstwo wśród dzieci - zmalało ono o 94%. Te 6% które zostało z tych 100 to jest oczywiście też za dużo, chcemy dotrzeć do każdej rodziny" - dodał premier.

Późnym popołudniem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Nowej Sarzyny. Jak powiedział podczas spotkania, dzięki rządom PiS udało się przełamać duże słabości państwa - m.in. w dziedzinie walki z mafiami VAT-owskimi, miliardach złotych na programy prospołeczne i odbudowie międzynarodowej pozycji Polski.

Odpowiadając na pytania mieszkańców, premier mówił m.in. o programie dróg lokalnych i przeznaczanych na niego kwotach. Jak stwierdził, poprzedni rząd wydawał na nie 800 milionów złotych rocznie na całą Polskę, podczas gdy teraz tylko wojewoda podkarpacki otrzymał na ten cel miliard 300 milionów złotych. "Za pół roku będzie to kwota 5 miliardów do wykorzystania na nowe inwestycje" - dodał szef rządu.

Zapytany o wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw premier powiedział, że wciąż trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, ale również sporo już zostało zrobione. "To choćby tzw. rozbiegówka dla małych firm - dopiero od czasu wystawienia pierwszej faktury. Może to być 9 miesięcy od czasu założenia działalności gospodarczej. Potem do wysokości 2,5 krotnego minimalnego wynagrodzenia płaci się proporcjonalny ZUS, prócz tego mamy też dwa lata płatności ZUS na poziomie 30 procent wartości pełnego ZUS-u. Obniżony został też CIT dla średnich i małych firm z 19 do 15 procent, a od nowego roku z 15 na 9 procent" - powiedział szef rządu.

Po spotkaniu w Nowej Sarzynie premier był gościem pikniku rodzinnego w Brzózie Królewskiej, który zakończył jego oficjalną wizytę.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 17 Lis, 2018
  Marsz Szlachetnej Paczki
  Marsz Szlachetnej Paczki
  Wolontariusze Szlachetnej Paczki przemaszerowali dziś ulicami Rzeszowa. To z okazji uruchomienia  ogólnopolskiej, internetowej bazy rodzin czekających na pomoc. Każdy może wybrać...
 • 16 Lis, 2018
  Kongres 590 dobiegł końca - AKTUALIZACJA
  Kongres 590 dobiegł końca - AKTUALIZACJA
  Pięć tysięcy gości z Polski i różnych stron świata wzięło udział w zakończonym dziś 3 Kongresie 590. W centrum wystawienniczym...
 • 16 Lis, 2018
  Kolej elektryczna z Rzeszowa do Tarnobrzega
  Kolej elektryczna z Rzeszowa do Tarnobrzega
  Najpóźniej w 2021 roku zostanie zelektryfikowana linia kolejowa na odcinku Rzeszów - Ocice. Umowa na inwestycję o wartości 67 milionów...

3 komentarzy

 • NS NS 30 Cze, 2018

  Uprzejmie informuję, że Gimnazjum im. JPII w Nowej Sarzynie aktualnie mieści się przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 3 a nie przy ul. Kopernika. Tam też w auli ma być spotkanie z Panem Premierem M.M.

 • Ekoz Ekoz 30 Cze, 2018

  Dobrze, że Premier RP zagląda nie tylko do dużych ośrodków, ale również na podkarpacką prowincję. Sądzę, że wsłucha się w głosy przeciętnych i prostych ludzi, a nie tylko tych stałych długoletnich i dozgonnych polityków.z góry i z dołu (jeśli takowe będą na tych spotkaniach.

 • maniek maniek 30 Cze, 2018

  Morawiecki przyjedzie zobaczyć co mozna jeszcze opodatkować, kogo można jeszcze przycisnąć żeby do budżetu wpłynęło więcej kasy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj