Rotmistrz P. Guzy o Międzynarodowych Mistrzostwach Kawalerii
fot. Jolanta Danak

Międzynarodowe Mistrzostwa Kawalerii oraz kwalifikacje do Mistrzostw Polski Kawalerii - Militarii 2018 od wczoraj odbywają się w Wierzawicach koło Leżajska.

Kawalerzyści z kraju i zagranicy rywalizują na hipodromie Klubu Jeździeckiego “EQUISTRO”. Jest to impreza zarówno historyczna jak i sportowa - powiedział w Polskim Radiu Rzeszów organizator zmagań - rotmistrz Paweł Guzy dowódca oddziału kawalerii ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Obok zawodów typowo jeździeckich są konkurencje, pokazujące umiejętności posługiwania się bronią. Najbardziej widowiskowe konkurencje odbędą się jutro. Na łąkach nieopodal hipodromu będzie konkurs władania bronią, czyli szarża - zwalczanie na pozorników imitujących nieprzyjaciela. Na hipodromie będą dwa konkursy skokowe, a następnie indywidualne konkursy białej broni, czyli władania szablą i lancą.

Doroczna impreza przyczynia się do popularyzacji sportów jeździeckich, jej celem jest też uczczenie pamięci Kawalerzystów, którzy zapisali chlubną kartę w dziejach polskiego oręża. Zawody odbywają się pod honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Patronat medialny ma Polskie Radio Rzeszów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Ekoz 30 Cze, 2018

    Gratulacje, ukłony i podziękowania dla Pana Rotmistrza Pawła Guzego za piękną i owocną działalność ku pamięci historycznej i popularyzacji Wierzawic, Ziemi Leżajskiej i Podkarpacia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj