Powietrze w podkarpackich uzdrowiskach - najlepiej w Polańczyku
fot. pixabay

W Polańczyku Zdroju jest najczystsze powietrze spośród czterech podkarpackich uzdrowisk.

Prowadzone w ubiegłym roku badania nie wykazały przekroczenia norm zanieczyszczenia pyłami lub szkodliwymi gazami w żadnym z czterech ośrodków sanatoryjno-wypoczynkowych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że przykładowo emisja szkodliwych substancji powstających najczęściej w wyniku ogrzewania domów w Iwoniczu czy Rymanowie Zdroju jest sześcio-pięciokrotnie wyższa niż w Polańczyku, a w Horyńcu ponad trzykrotnie. Stężenie dwutlenku azotu i siarki nigdzie nie przekraczało norm. Dotyczy to także pyłów PM 10 i PM2,5. Ich średnioroczne stężenie w tych miejscowościach nie przekracza odpowiednio 60 i 85 procent dopuszczalnego poziomu.

Z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika natomiast, że poziom stężenia benzopirenu powstającego w wyniku spalania nie przekracza dopuszczalnych norm jedynie w Polańczyku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 17 Lip, 2019
  Dopalacze a statystyki
  Dopalacze a statystyki
  Dziewięć osób z Podkarpacia zatruło się w tym roku dopalaczami. W ubiegłym roku było to 52 osób, jedna z nich...
 • 17 Lip, 2019
  Niepełnosprawne dzieci na półkolonii w Jaśle
  Niepełnosprawne dzieci na półkolonii w Jaśle
  Uczą się przyrządzania posiłków, tańczą, grają na instrumentach muzycznych a także rywalizują w dyscyplinach sportowych. W Jaśle trwa pierwsza półkolonia...
 • 16 Lip, 2019
  13 przejazdów kolejowo-drogowych wyremontowanych
  13 przejazdów kolejowo-drogowych wyremontowanych
  Będzie bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych na Podkarpaciu. Zakończył się remont 13 takich miejsc. Dzięki wymianie torów i nawierzchni kierowcy już...

1 komentarz

 • Ekoz 28 Cze, 2018

  To jest chyba ocena jakości powietrza w uzdrowiskach w okresie grzewczym kiedy to pracują i emitują źródła spalania paliw? Interesuje mnie- jaki stan jest powietrza w tych punktach jest poza okresem grzewczym np. teraz latem? Wtedy można dokonać analizy porównawczej i pokazać różnice. Pozdrawiam.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj