To będą filmy o tym jak Polska walczyła o niepodległość. W ogrodach przy klasztorze ojców Bernardynów w Rzeszowie, w piątek rozpocznie się wakacyjne kino plenerowe pn. „POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”. Zaplanowano 10 cotygodniowych spotkań. Na leżakach - w wakacyjnej atmosferze - będzie można zobaczyć filmy dostarczające podstawowej wiedzy na temat tego jak odbudowywano niepodległe Państwo Polskie. Projekcje rozpocznie krótka prelekcja, a na podsumowanie będą rozmowy na wzór DKF-u.

Pierwszy pokaz odbędzie się w najbliższy piątek. To będzie prawie dwugodzinny film z 1922 roku - Edwarda Puchalskiego - uznawanego za pioniera polskiej kinematografii. Film pt „Rok 1863” jest adaptacją powieści Stefana Żeromskiego pt. „Wierna rzeka”. Akcja rozgrywa się podczas powstania styczniowego.

W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Życie ratuje mu panna Salomea Brynicka. Dziewczyna opiekuje się powstańcem, młodzi zakochują się w sobie, ale rodzina nie pozwoli księciu na poślubienie ubogiej szlachcianki.

Początek projekcji w piątek o 21:00.

Organizatorem kina letniego jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj