Wiek polskiej niepodległości w Ogrodach Bernardyńskich
fot. Maria Kornaga

Rzeszów jest pierwszym po Warszawie miastem w Polsce, w którym prezentowana jest wystawa "Powstała, by żyć". Została ona przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

Dariusz Iwaneczko z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że miejsce prezentacji - Ogrody Bernardyńskie - wybrano, aby mogło ją obejrzeć jak najwięcej osób.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśla, że ekspozycja wpisuje się w rządowy program obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Zdaniem wojewody ważne, aby doceniać wielki wysiłek Polaków sprzed 100 lat i uświadamiać sobie jak ważna jest przeszłość dla tożsamości narodowej.

Wystawa "Powstała by żyć" ukazuje odbudowę polskiej państwowości po latach zaborów jako sumę wysiłków ówczesnego pokolenia Polaków – ludzi różnych stanów i o różnych sympatiach politycznych. Będzie ją można oglądać w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie do 25 lipca.

Wystawa opowiada m.in. o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 roku przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji.

Przedstawia też zarys działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie Traktatu Wersalskiego, kończącego I wojnę światową z polskim udziałem Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Na ekspozycji są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Maj, 2019
  Skowrońska namawia kobiety do aktywności
  Skowrońska namawia kobiety do aktywności
  Poseł PO Krystyna Skowrońska zaapelowała w Rzeszowie do mieszkanek regionu o  aktywność w życiu zawodowym i społecznym.  Kandydatka do Parlamentu...
 • 20 Maj, 2019
  Areszt dla podejrzanego o napady na kobiety
  Areszt dla podejrzanego o napady na kobiety
  Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko 24-latkowi podejrzanemu o napad i pobicie czterech kobiet. Do ataków doszło 8 i...
 • 20 Maj, 2019
  Skorzystają z Funduszu Dróg Samorządowych
  Skorzystają z Funduszu Dróg Samorządowych
   W Rzeszowie wręczono promesy samorządom zakwalifikowanym do skorzystania z dotacji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Włodarze gmin i powiatów odebrali dziś...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj