Prof. E.Dynia o Polsce w Unii Europejskiej
Fot. J.Jaracz

Obecność naszego kraju w Unii Europejskiej to zarówno przywileje jak i obowiązki - przypomina profesor Elżbieta Dynia, specjalistka z zakresu prawa międzynarodowego. Wczoraj w Warszawie wiceszef Komisji Europejskiej rozmawiał o praworządności z szefem polskiego rządu.

Ekspertka z Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedziała na naszej antenie, że Polska podejmując suwerenną decyzję o wejściu do Unii nabyła szereg praw. Wymieniła m.in. "udział w procesie decyzyjnym, korzystanie ze środków unijnych, możliwość skarżenia innego państwa."

Prof. Elżbieta Dynia dodała, że Polska jako członek Unii Europejskiej musi wypełniać obowiązki wynikające z podpisanych traktatów np. płacenie składek, stosowanie prawa Unii, poddanie się jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości. Zaznaczyła, że najważniejsze jest "przestrzeganie wartości, na których opiera się Unia".

Specjalistka przypomniała, że procedura wynikająca z artykułu 7-dmego, dotyczącego naruszenia praworządności, może prowadzić do zawieszenia części przywilejów, z których korzysta Polska jako państwo unijne.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Ekoz 19 Cze, 2018

    Pani Profesor w wypowiedziach posłużyła się wieloma wieloma ogólnikami i sloganami dotyczącymi praworządności w RP podobnymi do tych którymi posługuje się twarda opozycja. Np. nie dokonała sprecyzowania co to znaczy oparcie na wartościach- czy one nie są przestrzegane i zachowywane? Sprawa płacenia składek członkowskich do UE- przecież Polska realizuje S-składki na bieżąco, więc ma prawo również do funduszy od tego typu specjalistki oczekiwałbym wyrażenia się i dokonania analizy porównawczej jak to jest z praworządnością i systemem sądownictwa w innych krajach UE?
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj