Młodzież z Czech, Litwy i Słowacji uczyła się garncarstwa
Fot. Maria Kornaga

Ten projekt ma pomóc młodzieży rozmawiać o kulturze ludowej, odchodzących ludziach i miejscach. Przedstawiciele kilku szkół zawodowych z Czech, Litwy i Słowacji przyjechali do Polski na zaproszenie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Uczestnicy programu Erazmus Plus i projektu "Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur" odwiedzili dziś m.in. Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej.

Młodzi ludzie wykonywali własnoręcznie - pod okiem mistrza Andrzeja Plizgi - kubki, dzbanki i ozdoby. Wszyscy zachwycali się efektami pracy własnych rąk bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Podkarpacie jest ich trzecim miejscem na mapie projektu. Byli już w Detvie na Słowacji i Pilznie w Czechach. Jutro odwiedzą Rudnik na Sanem, aby poznać tradycje wyplatania z wikliny i Ulanów - stolicę flisactwa polskiego.

Efektem projektu "Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur" mają być prezentacje przygotowane przez przedstawicieli wszystkich krajów. Uczniowie RCEZ z Niska opracują kulinarny przewodnik, w którym znajdzie się 10 potraw charakterystycznych dla kuchni poszczególnych państw biorących udział w projekcie. Wykonają też prezentację multimedialną poświęconą tradycjom w regionach.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj