Od internautów: Sięgnąć dalej, poza granice – spotkanie z Antonim Bolkiem
fot MBP Jasło

12 czerwca 2018 r. Antoni Bolek, artysta z Załęża był gościem Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

To jeden z najbardziej interesujących artystów ludowych jasielszczyzny. Jego samorodny talent objawia się nie tylko w rzeźbie, ale również w malarstwie olejnym, akwarelach, rysunkach piórkiem i pastelach. Ocalił sporo wizerunków obiektów architektonicznych – kapliczek, starych łemkowskich chyży oraz kościołów. Artysta jest doceniany w środowisku i wiele jego prac można zobaczyć w kościołach, jak np. drewnianą chrzcielnicę w Żurowej, czy starą kapliczkę w załężańskim przysiółku. Rzeźbi m.in. sceny sakralne, świątki i scenki rodzajowe z życia wsi.

Na temat artysty powstała praca monograficzna Agnieszki Juryś „Antoni Bolek: rzeźbiarz” [dostępna w zbiorach DŻS MBP w Jaśle].

Autorka pisze:

Twórczość rzeźbiarska Antoniego Bolka jest kontrowersyjna. Nie mieści się ona w ścisłych kryteriach twórczości profesjonalnej, ani też w twórczości tradycyjnie ludowej. Rzeźbiarstwo Bolka wyrasta z kultury chłopskiej, ale jego obecne cele artystyczne sięgają dalej, poza granice tradycyjnej rzeźby ludowej (...).

W JDK Anna Brożyna przygotowuje wystawę z jego udziałem, więc „Michaliny” miały okazję obejrzeć także rzeźby, które się na niej znajdą.

Antoni jest niezwykle skromny i mało mówi o swojej pracy, więc tym bardziej było nam miło, że przyjął zaproszenie. Stanisława Gierlasińska i Maria Słowik przeczytały wiersze o świątkach i talentach.

Na zakończenie zajrzyjmy jeszcze do wiersza „Świątki” Janusza Klisia:

Jest w nich szum zielonych liści
bojaźń
w zamyśleniu
i zapach kwiatów lipy
czerwcowy
(...)
są w nich pragnienia najzwyklejsze
i śpiew drżących rąk
w modlitwie
i serce
dłutem niewinnie zranione

cierpi drzewo
cierpi człowiek
cierpi Bóg
i świątki są strapione

MBP w Jaśle

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 21 Sty, 2019
  Stary budynek sądu stanie się galerią
  Stary budynek sądu stanie się galerią
  W zabytkowym budynku dawnego sądu rejonowego w stalowowolskim Rozwadowie będzie się mieścić galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Placówka zostanie otwarta w...
 • 20 Sty, 2019
  Ostrzegają przed smogiem
  Ostrzegają przed smogiem
  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia alertu poziomu II dla pyłu PM10. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku i dotyczy...
 • 20 Sty, 2019
  Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Tarnobrzegu
  Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Tarnobrzegu
  W Zamku Tarnowskich w tarnobrzeskim Dzikowie otwarta zostanie wystawa „Edward Dwurnik – in memoriam”. Na wernisażu zaprezentowanych zostanie prawie 50...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj