Rektor Markowski o Konstytucji dla nauki
Fot. J.Jaracz

Wprowadzenie tzw. Konstytucji dla nauki może osłabić budowaną przez lata pozycję Politechniki Rzeszowskiej - uważa rektor najstarszej podkarpackiej uczelni wyższej. Projekt Ustawy 2.0 zmieniający system szkolnictwa wyższego od kilku tygodni jest w parlamencie.

Profesor Tadeusz Markowski powiedział na naszej antenie, że "barierą wynikającą z projektu jest utrata parametrów, które uzyskaliśmy przez lata pracy czyli uprawnienia do doktoryzowania, habilitowania i postępowania profesorskiego".

Rektor Politechniki Rzeszowskiej ma zastrzeżenia do propozycji kategoryzowania całych uczelni na A i B, bo to przekłada się na finansowanie jednostek. "Obcięcie środków powoduje ograniczenie kształcenia studentów, prowadzenia badań naukowych i prac dla gospodarki narodowej" - dodał profesor.

Tadeusz Markowski przypomniał, że biuro analiz sejmowych wskazywało na to, iż nowe rozwiązania prawne mogą prowadzić do wyraźnego osłabienia mniejszych polskich ośrodków akademickich.

Na Politechnice Rzeszowskiej kształci się ponad 14 tysięcy studentów, z czego ponad 11 tysięcy na studiach stacjonarnych.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj