Chcieli oszukać rolników - usłyszeli wyrok
Fot. Archiwum

Przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie zapadł wyrok w sprawie małżeństwa z Bydgoszczy, które próbowało oszukać rolników z kraju na prawie milion zł. Jakub S. został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, a jego żona Małgorzata za pomaganie mężowi w procederze - na rok w zawieszeniu na trzy lata.

W 2013 roku małżeństwo założyło spółkę, której znak graficzny był łudząco podobny do logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na podstawie internetowej bazy danych zlecili - jednej z rzeszowskich firm, zajmującej się obsługą korespondencji masowej - wysłanie informacji do ponad 19 tys. rolników o konieczności zapłaty 246 złotych za wypełnienie wniosku o unijne dopłaty obszarowe. Listy trafiły do blisko 4 tys. rolników ale małżeństwu udało się oszukać zaledwie ośmiu z nich. Powodem była nieaktualna baza adresowa, oraz mało czytelny numer rachunku bankowego, na który rolnicy mieli przelewać pieniądze. Zdaniem rzeszowskiego sądu małżeństwo nie miało zamiaru pomagać rolnikom, nie miało nawet wiedzy potrzebnej w tego typu działalności, a celem ich działalności było osiągnięcia korzyści majątkowej.
Zarobili niecałe 2 tysiące złotych, a mają zapłacić grzywny - Jakub S. 2 tys. zł, jego żona - tysiąc zł. Ponadto mężczyzna ma także naprawić szkodę w stosunku do tych rolników, którym jeszcze nie zwrócił wpłaconych pieniędzy. Oboje mają też opłacić koszty sądowe w wysokości ponad 5 tys. zł.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj