Prezydent w Nowej Dębie: Jest porozumienie dotyczące nowego systemu dowodzenia w polskim wojsku
Fot. Jerzy Pasierb

Prezydent Andrzej Duda i szef MON minister Mariusz Błaszczak obejrzeli dziś na poligonie w Nowej Dębie wspólne ćwiczenia rzeszowskich podhalańczyków i żołnierzy podkarpackiej OT.

Prezentację rozpoczęła ewakuacja przez terytorialsów rodziny zagrożonej atakiem grup dywersyjnych i rozpoczęcie kontaktu ogniowego z wrogiem. Żołnierze OT zostali następnie po odparciu ataku zluzowani przez pododdział 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z wozami bojowymi, który dokonał zniszczenia przeciwnika. W trakcie ćwiczenia oprócz broni osobistej użyta została cała gama sprzętu - od granatników przez quady, samochody terenowe i wozy bojowe aż po drony. Łącznie w tej fazie ćwiczeń udział wzięło 66 żołnierzy OT i 21 BSP.

Później prezydent i szef MON obejrzeli prezentację umiejętności terytorialsów, członków "Strzelca" i klas mundurowych m.in. w zakresie pierwszej pomocy.

Prezydent Andrzej Duda wysoko ocenił umiejętności ćwiczących, mówiąc, iż są to ludzie niezwykle oddani służbie i Ojczyźnie, o bardzo wysokiej wartości morale. "Cieszy mnie to że mamy takich żołnierzy" - dodał prezydent.

Podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu ćwiczeń prezydent i szef MON zapowiedzieli zmiany w strukturze dowodzenia Siłami Zbrojnymi - po uchwaleniu nowelizacji odpowiednich ustaw ich dowódcą ma zostać Szef Sztabu Generalnego, ponad  dowódcami Rodzajów Sił Zbrojnych - Generalnym i Operacyjnym.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 21 Sty, 2019
  Pisali opowiadania o misiach
  Pisali opowiadania o misiach
   Stu uczniów Szkoły Podstawowej nr. 5 w Przemyślu rywalizowało w pisaniu najciekawszego opowiadania o misiu.  Twórczość taka  rozwija u młodych...
 • 21 Sty, 2019
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Przewodniczący podkarpackiej Platformy Obywatelskiej poseł Zdzisław Gawlik zapowiedział,że klub Koalicji Obywatelskiej będzie nadal zgłaszał Andrzeja Szlęzaka na szefa sejmikowej Komisji...
 • 21 Sty, 2019
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W rzeszowskim Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 9 nauczyciele prowadzą z uczniami zajęcia o mowie nienawiści. Takie lekcje mają...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj