Jutro uroczyste obchody ćwierćwiecza 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
Fot. Marcin Kalita

W Rzeszowie jutro (piątek) odbędą się główne obchody święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25. rocznicy powstania tej jednostki. 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich utworzono na mocy wydanego 26 maja 1993 roku zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jednostka jest spadkobierczynią tradycji Drużyn Podhalańskich z lat odzyskiwania niepodległości, 21 i 22 Dywizji Piechoty Górskiej z lat międzywojennych, Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich spod Narwiku, walczącej pod Tobrukiem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich spod Monte Cassino.

Obchody rocznicy powstania 21 Brygady rozpoczęły się już w czwartkowy wieczór mszą świętą w Kościele Garnizonowym i apelem pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obchody główne rozpoczną się jutro o godz. 11.00 na rzeszowskim Rynku uroczystym apelem, następnie o godz. 13.00 przewidziana jest defilada żołnierzy i sprzętu na Al. Łukasza Cieplińskiego, natomiast później rozpocznie się piknik militarny i statyczna wystawa sprzętu na parkingu ROSiR.

Będzie można tam zobaczyć m.in. czołg T-72, Bojowe Wozy Piechoty, transportery opancerzone Rosomak, samobieżną haubicę Goździk, samochód saperski Topola, przeciwpancerną wyrzutnię pocisków Spike i inny sprzęt używany przez podhalańczyków.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa Brygada w Wojsku Polskim, służy w niej około 4000 żołnierzy. Od początku powstania jej żołnierze pełnili służbę w misjach w Syrii, Libanie i Bośni. W roku 1999 jej żołnierze uczestniczyli w misji humanitarnej AFOR w Albanii i późniejszej w misji w Kosowie. Podhalańczycy byli również dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” podczas V i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a w okresie od września 2009 roku do maja 2010 roku pełnili służbę w ramach VI zmiany PKW ISAF w Afganistanie. W 2012 roku 1 batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe "Charlie" w ramach XIII zmiany PKW Afganistan.

Żołnierze 21 BSP uczestniczyli również w wielu szkoleniach poza granicami Polski, m.in. w Norwegii w okolicach koła podbiegunowego, w Alpach francuskich, na poligonach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Słowacji, Ukrainie, Uzbekistanie oraz w Wielkiej Brytanii. Podhalańczycy brali także udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i za granicą, na przykład takich jak „Join Winter”, „Strong Resolve”, „Cossack Steppe” oraz „Maple Arch”.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj