W Świątkowej Wielkiej walczą z dostawcą internetu
Fot. pixabay.com

Mieszkańcy wsi Świątkowa Wielka w powiecie jasielskim walczą z problemem dostępu do internetu. Zarzucają krakowskiej firmie Expro, która buduje sieć światłowodową, że inwestycję ograniczono jedynie do terenów, gdzie do tej pory i tak nie było większych problemów z łącznością.

Tymczasem zdaniem mieszkańców, skoro budowa sieci szerokopasmowej finansowana jest z pieniędzy unijnych, wszyscy mają prawo żądać dostępu do internetu.

Krakowska firma Expro w przesłanym do nas stanowisku napisała, że projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami. Ale ponieważ jest zapotrzebowanie na rozbudowę sieci, mieszkańcom zostaną przedstawione nowe warianty techniczne i finansowe. Spotkanie mieszkańców Świątkowej Wielkiej oraz przedstawicieli firmy Expro zaplanowane jest na początek kwietnia.

Na Podkarpaciu do tej pory powstało ponad 2 tys. km światłowodu, który stanowi szkielet sieci. Za tzw. ostatnią milę, czyli doprowadzenie internetu do pojedynczego odbiorcy odpowiadają komercyjni operatorzy. Według założeń, Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej miała zapewnić dostęp do internetu na obszarach zagrożonych "wykluczeniem cyfrowym".

Inwestycja kosztowała prawie 322 mln zł, z tego 249 pochodziło z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Podobne projekty realizowane były w pięciu województwach objętych tym programem.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj