Terytorialsi ćwiczą ze strażakami
fot. Wanda Piasek

Epizody ratownicze na Wiśle we Wrzawach ćwiczą ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej i strażacy OSP z Gorzyc.

Szkolenie obejmuje skoordynowane działania na wypadek powodzi. Są to m.in. obrona wałów oraz podejmowanie z wody osób tonących.

Żołnierze 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku pełnią rolę wsparcia natomiast na pierwszym planie są strażacy z gorzyckich jednostek OSP jako siły doświadczone w tego rodzaju kataklizmach. Wielka powódź nawiedziła gminę Gorzyce dwukrotnie, w 2001 i 2010 roku.

Rzecznik 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej porucznik Witold Sura podkreśla, że zainteresowanie tą formacją jest bardzo duże. 12 maja odbył się nabór do Podkarpackiej Brygady WOT i na 99 wcielonych ochotników zgłosiło się 25 kobiet.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. Ich misją jest przede wszystkim bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego oraz klęsk żywiołowych lub katastrof.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys., a ich służba będzie trwała od roku do 6 lat, z możliwością przedłużenia.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj