Terytorialsi ćwiczą ze strażakami
fot. Wanda Piasek

Epizody ratownicze na Wiśle we Wrzawach ćwiczą ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej i strażacy OSP z Gorzyc.

Szkolenie obejmuje skoordynowane działania na wypadek powodzi. Są to m.in. obrona wałów oraz podejmowanie z wody osób tonących.

Żołnierze 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku pełnią rolę wsparcia natomiast na pierwszym planie są strażacy z gorzyckich jednostek OSP jako siły doświadczone w tego rodzaju kataklizmach. Wielka powódź nawiedziła gminę Gorzyce dwukrotnie, w 2001 i 2010 roku.

Rzecznik 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej porucznik Witold Sura podkreśla, że zainteresowanie tą formacją jest bardzo duże. 12 maja odbył się nabór do Podkarpackiej Brygady WOT i na 99 wcielonych ochotników zgłosiło się 25 kobiet.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. Ich misją jest przede wszystkim bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego oraz klęsk żywiołowych lub katastrof.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys., a ich służba będzie trwała od roku do 6 lat, z możliwością przedłużenia.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

 • 21 Sty, 2019
  Pisali opowiadania o misiach
  Pisali opowiadania o misiach
   Stu uczniów Szkoły Podstawowej nr. 5 w Przemyślu rywalizowało w pisaniu najciekawszego opowiadania o misiu.  Twórczość taka  rozwija u młodych...
 • 21 Sty, 2019
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Przewodniczący podkarpackiej Platformy Obywatelskiej poseł Zdzisław Gawlik zapowiedział,że klub Koalicji Obywatelskiej będzie nadal zgłaszał Andrzeja Szlęzaka na szefa sejmikowej Komisji...
 • 21 Sty, 2019
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W rzeszowskim Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 9 nauczyciele prowadzą z uczniami zajęcia o mowie nienawiści. Takie lekcje mają...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj