Ks. Tomasz Nowak o Pierwszej Komunii Świętej
fot. archiwum

Do sakramentu pierwszej komunii świętej od dwóch lat przystępują trzecioklasiści. Ale są tacy, którzy zastanawiają się, czy dzieci w tym wieku mają świadomość czym jest Eucharystia.

Ks. Tomasz Nowak z kurii diecezjalnej w Rzeszowie powiedział na naszej antenie, że nie ma jednoznacznej definicji, od którego roku życia można przyjmować komunię świętą. Zasada jest tylko jedna - trzeba osiągnąć wiek rozeznania.

Trudno jest też wyznaczyć granicę - od kiedy jest się gotowym do przyjęcia tego sakramentu - dodał nasz gość. Ks. Tomasz Nowak uważa, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy do końca przygotowani, żeby zmierzyć się z tajemnicą Eucharystii. Dlatego też biskupi mogą pozwolić na przyjęcie komunii świętej przez małe dzieci.

Na przykład na Śląsku nierzadko zdarza się, że rodzice proszą o ten sakrament nawet dla pięciolatków. Na Podkarpaciu takie sytuacje są sporadyczne.

W starożytności komunia święta była udzielana po przyjęciu sakramentu chrztu świętego. Od średniowiecza - po 14 roku życia. A do komunii świętej dzieci w wieku wczesnoszkolnym przyczynił się papież Pius X - i to był XX wiek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj