"Śląskie Bajery" wygrały Festiwal Kapel w Przemyślu
fot. Kapela podwórkowa Śląskie Bajery/Facebook

Kapela Podwórkowa "Śląskie Bajery" z Ornontowic została laureatem I nagrody 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu. Zwycięzcy pokonali w zmaganiach 10 innych zespołów z różnych stron Polski.

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali 4 tys. zł nagrody. Ogłoszenie wyników festiwalu, wraz z wręczeniem nagród, odbyło się w niedzielne popołudnie podczas koncertu laureatów, zamykającego dwudniową imprezę.

Jury festiwalowe w składzie: Bożena Lewandowska, etnomuzykolog, wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Jerzy Dynia, muzyk, dziennikarz rzeszowskiego oddziału TVP; Dariusz Baszak, muzyk z Przemyśla i Roman Kryst, muzyk, kompozytor z Częstochowy, w protokole stwierdziło "z zadowoleniem", że poziom wykonawczy większości tegorocznych prezentacji był wysoki.

"Wynika to z faktu, że wiele kapel ma własne rozpoznawalne brzmienie. Istniejący od 40 lat festiwal ma na celu podtrzymanie tradycji i charakteru właściwego kapelom folkloru miejskiego. Jednym z głównych elementów tej muzyki jest koncertowanie w plenerach, co w sposób istotny rzutuje zarówno na repertuar, jak i instrumentarium. W związku z tym kapele winny występować w takich składach instrumentalnych, które zapewniają właściwe brzmienie, nie obniżające poziomu wartości muzycznych" – napisano w protokole z posiedzenia jury.

Komisja doceniła też zaangażowanie kapel w podtrzymywanie tradycji muzykowania podwórkowego i wyraziła nadzieję, że repertuar kapel, podobnie jak w przeszłości, będzie nadal nawiązywał do wydarzeń związanych z ich środowiskiem, "z ich małymi ojczyznami".

Druga nagroda w wysokości 3 tys. zł przypadła Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny. Zdobywcą trzeciego miejsca i nagrody w wysokości 2 tys. zł została Szczebrzeska Kapela Podwórkowa ze Szczebrzeszyna.

Jury przyznało też pięć wyróżnień dla kapel oraz nagrodę za piosenkę o Przemyślu dla laureata 2. miejsca - Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny.

W 40. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego wzięło udział 11 kapel z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Kapele przez całą sobotę prezentowały się przed festiwalowym jury na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu. W repertuarze zespołów znalazły się zarówno utwory składające się z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak i teksty opisujące aktualne wydarzenia, problemy dnia codziennego, tworzone na bieżąco.

Oprócz prezentacji konkursowych stałym punktem imprezy i jedną z jej atrakcji był sobotni koncert znanej lwowskiej kapeli podwórkowej Ta joj. Ponadto w niedzielne przedpołudnie zespoły - zgodnie z dawną tradycją - zagrały na ulicach, podwórkach i osiedlach Przemyśla, a swoje występy zakończyły na przemyskim Rynku.

Finałem festiwalu w niedzielne popołudnie, jak co roku, był koncert galowy, połączony z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród.

Komisarz imprezy Krystyna Juźwińska przypomniała w rozmowie z PAP, że festiwal ten to jedna z największych i najbardziej znanych imprez w Polsce popularyzujących zapomnianą już nieco ideę folkloru miejskiego. Jego celem jest przede wszystkim zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego, promowanie zespołów grających taką muzykę oraz pokazywanie, jak tradycja folkloru miejskiego przenika się i łączy ze współczesnymi trendami kultury.

Jak wskazywała - dawniej niemal każde polskie miasto miało swoje kapele podwórkowe, a najbardziej rozpowszechnione były zwłaszcza w przedwojennym Lwowie.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.

Festiwal w czasie swojej historii zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później - Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. - Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.

Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.

W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy i dziennikarze, m.in. wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew, Stanisław Wielanek. 

 

PAP

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj