Uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rzeszowie
fot. Anna Kutrzeba

W Rzeszowie odbyły się dziś wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła je msza święta w kościele Farnym, po niej dalsza część uroczystości odbyła się na rzeszowskim Rynku.

Jak powiedziała podczas niej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Konstytucja uchwalona została w czasie, gdy obce wpływy w kraju były bardzo silne. "Trudna sytuacja nie przeszkodziła w realizacji dzieła, które dawało nadzieję na odbudowę silnego i wolnego państwa - państwa suwerennego, niezależnego, mającego siłę, by pokonać wrogów i decydować o swym losie" - dodała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Papież mówił wówczas iż Konstytucja sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w jej słowach.

Z kolei list od marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla odczytał wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Władysław Ortyl napisał w nim, że Konstytucja przypominała o obowiązkach wobec Ojczyzny, a później stanowiła dla Polaków symbol narodowych dążeń przez 123 lata niewoli. Marszałek dodał, iż 3 Maja to święto, kiedy stajemy ramię w ramię ze swoimi rodakami i nie bacząc na różnice oddajemy hołd wspólnym narodowym wartościom.

Uroczystości w Rzeszowie zakończył Apel Pamięci, złożenie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki wieńców i wiązanek kwiatów oraz salwa honorowa i defilada pododdziałów wojska, służb mundurowych. członków "Strzelca" oraz harcerzy.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj