Dr Leszek Gajos o tradycjach i przyszłości świąt majowych
Fot. Archiwum

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest dla Polaków wciąż najważniejszym z majowych świąt - uważa socjolog dr Leszek Gajos z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

1 maja rozpoczynamy cykl świąt, które skłaniają do radosnych obchodów dodaje socjolog. Jego zdaniem 1 maja jest trochę "sierotą", ponieważ historycznie patrząc to święto mocno ewaluowało. Na długie lata zostało zaanektowane przez komunistów, Kościół ustanowił tego dnia święto Józefa Rzemieślnika. Jak mówi Leszek Gajos po 89 roku jednak stało się świętem, które jest nominalnym, ale realnie wiele podmiotów, w tym politycznych nie chce się do niego przyznać.

2 maja obchodzić będziemy Święto Flagi, ustanowione w 2004 roku. To wciąż młode święto, które musi się dopiero w naszej świadomości zakorzenić, a Polacy wciąż poszukują sposobu na obchody tego dnia. Jedni organizują pikniki i flagi z czekolady, inni uważają że to profanacja. Zdaniem dr Leszka Gajosa Polacy pójdą jednak raczej w kierunku radosnych, plenerowych obchodów Dnia Flagi.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj