Przemyskie muzeum prowadzi zbiórkę na dzieła S. Jacyszynówny
fot. archiwum

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu chce wzbogacić kolekcję przedmiotów związanych z malarką Stefanią Jacyszynówną kupując dwa obrazy jej autorstwa. Organizuje na ten cel zbiórkę publiczną. Jak poinformował dyrektor muzeum Jan Jarosz placówka ma obecnie 71 obrazów i trzy rysunki artystki, a także rodzinny album z fotografiami, meble, porcelanę i rzeczy osobiste pochodzące ze spadku.

Kolekcję tę chce wzbogacić o dwa obrazy autorstwa Stefanii Jacyszynówny: portrety małżeństwa Józefa Areckiego i jego żony Stefanii, którzy byli nauczycielami w Przemyślu.

Możliwości finansowe muzeum są bardzo ograniczone, co zmusza je do poszukiwania środków na zewnątrz - stąd ogłoszenie zbiórki publicznej.

Muzeum, aby poszerzać swoje zbiory i kupować wybrane, interesujące i cenniejsze eksponaty, wytypowane przez Komisję Zakupu Muzealiów, stara się pozyskiwać sponsorów, a na większe projekty składa wnioski o wsparcie m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • ravk 15 Cze, 2018

    Dr Józef Arecki vel Koza (1884~1940) urodzony w Przemyślu, zmarł w Krynicy Zdroju (Górskiej) na zawal serca - po tym jak jego jedyny syn Tadeusz (jeden z największych inżynierów powojennej Polski - dyrektor Huty Warszawa) trafił w ręce gestapo (za działalność patriotyczną - kurier górski) - za co późnej wiele lat przesiedział w Auschwitz (pierwszy transport) i innych obozach zagłady i koncentracyjnych. Dr Arecki był geniuszem. Uczył w wielu szkołach (Lwów, Krajowej Szkole Kupieckiej w Przemyślu) ze wszystkich dziedzin nauki (od matematyki do polskiego, a także ruskiego, fizyki, historii naturalnej, propedeutyki filozofii). Stopień naukowy doktora filozofii uzyskał z filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim w 1917 roku. Obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Rozbiór krytyczny kazań i homilii Hipacego Pocieja”. Był bohaterem narodowym. Przyłączył Lubliniec do Polski (współpracował z komisarzem plebiscytu Feliksem Orlickim późniejszym burmistrzem tego miasta) - był szefem propagandy na Górny Śląsk (powiat Gliwicki) oraz w następnych latach pełnił rolę dyrektora lublinieckiego gimnazjum im. Adama Mickiewicza (był jednym z założycieli tej szkoły - tam też znajduję się aula jego imienia). Przyjaciel Wojciecha Korfantego. Z narażaniem życia (wiele razy używał obstawy) odebrał z rąk Niemców władzę nad tamtym terenem. Oczywiście wynika to z faktu, że Niemcy nie zamierzali w sposób pokojowy i uczciwy oddać tych ziem (tak samo jak w przypadku Mazur) tylko biernie się przyglądając głosowaniu, ale używali wielu szykan wobec polskich władz plebiscytowych posuwając się nawet do użycia siły. Dla nich Śląsk i inne Nasze Ziemie Odzyskane (Mazury i Pomorze) pozostaną zawsze niemieckie. Po 1933 zamieszkał w Krynicy gdzie został prezesem Polskiej Akcji Katolickiej i dyrektorem gimnazjum. Stefania Arecka urodzona w Krynicy Górskiej (1892~1956), ukończyła szkoły sióstr Klarysek (Stary Sącz) i najlepszą w tamtym czasie, realną sióstr Urszulanek (Karków lub Tarnów) oraz zdała maturę przedwojenną - dla kobiety w tamtym czasie coś niesamowitego!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj