Jak co roku upamiętniają żołnierzy 10. Pułku Strzelców Konnych
Fot. NeferKaRe - wikipedia

W Łańcucie odbywa się dziś doroczne Święto 10. Pułku Strzelców Konnych. Zainaugurowała je Msza Św. w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy tej jednostki, która stacjonowała w mieście w okresie międzywojennym.

Po mszy zaplanowano uroczysty apel oraz składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową 10. PSK przy kościele. Potem na terenie Zespołu Szkół Technicznych rozpocznie się piknik militarny z grochówką i pokazem sprzętu wojskowego: 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, która kontynuuje tradycje pułkowe. Będą też przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Historia pułku zaczęła się sto lat temu we Włoszech. W ramach tworzącego się zgrupowania kawalerii, powstał tam I szwadron, który po przybyciu do Francji wszedł w skład armii gen. Józefa Hallera i następnie przez Niemcy dostał się do Polski. 29 kwietnia 1919 roku przekroczył granicę w Kąkolewie koło Leszna i na pamiątkę tego wydarzenia co roku w tym dniu obchodzone jest święto pułkowe.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj