Tysiące sakur kwitnie w ukraińskim Użhorodzie. Propozycja na majówkę?
fot. Anna Kutrzeba

Użhorod to największe miasto w zachodniej części Ukrainy, nazywane też stolicą Zakarpacia. Od Rzeszowa - według wskazań nawigacji - to niewiele ponad 200 kilometrów. Słuchacze Radia Rzeszów mogli zapoznać się z tym miastem choćby dzięki ubiegłorocznej audycji Radio Biwak gdzie był to jeden z pierwszych przystanków CK Reporterów.

W ciągu swojej ponad 1000-letniej historii Użhorod nie raz zmieniał swoich władców i "gospodarzy". Widoczne są tu - zwłaszcza architektonicznie - wpływy węgierskie i co oczywiste - ukraińskie, ale i socrealistyczne budowle mają się tu całkiem nieźle. Całość jednak tworzy niepowtarzalny klimat miasta wschodu. Użhorod turystom oferuje wiele. Znajdziemy tam m.in. najdłuższą w Europie aleję lipową, wzdłuż rzeki Uż, XVI-wieczny użhorodzki zamek, skansen wsi zakarpackiej czy grekokatolicką katedrę św. Krzyża.

Dodatkowa atrakcja czeka tam także odwiedzających miasto mniej więcej w połowie kwietnia, kiedy to w mieście odbywa się dwutygodniowe Święto Sakury, czyli wiśni japońskiej. Skąd na Ukrainie drzewa kojarzone z daleką Japonią? Otóż, pierwsze drzewka, sprowadzone z Wiednia, zostały zasadzone w mieście w latach 30. XX w., gdy Użhorod był częścią Czechosłowacji. Już po 2000 roku postanowiono obsadzić nimi ulice w rejonie bulwarów i tak miasto zyskało najdłuższą w Europie "Aleję sakur". Dziś jest to wizytówka miasta.

Święto Sakury w Użhorodzie trwa dwa tygodnie, nie ma ustalonej daty, wszystko zależy od warunków pogodowych i tego kiedy wiśnie zakwitną.

By oglądać w pełnej krasie te egzotyczne drzewa do miasta ściągają co roku tysiące turystów, coraz częściej także z Polski. Może więc to być ciekawa alternatywa dla spragnionych "wschodnich klimatów", zwłaszcza dla tych dla których Lwów zaczął być już mocno tłoczny?

 

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj