21 Brygada Strzelców Podhalańskich świętuje 25-lecie istnienia
fot. Jerzy Pasierb

Rzeszowscy podhalańczycy rozpoczęli wczoraj (piątek 20 kwietnia) obchody 25-lecia istnienia swojej jednostki. 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich utworzono na mocy wydanego 26 maja 1993 roku zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podhalańczycy rozpoczęli świętowanie rocznicy od konferencji "25 lat Brygady Strzelców Podhalańskich w służbie Sił Zbrojnych i Podkarpacia" w auli Politechniki Rzeszowskiej.

W pierwszej części spotkania historycy - profesor Grzegorz Ostasz, doktor Jerzy Majka oraz doktor Paweł Korzeniowski przedstawili dzieje polskich jednostek górskich, ich symbolikę oraz sylwetkę patrona 21-szej Brygady - generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

W drugiej części konferencji swoim wspomnieniami z lat służby w Brygadzie podzieli się dowódcy jednostki - generałowie Fryderyk Czekaj, Tomasz Bąk, Stanisław Olszański, Wojciech Kucharski i Zenon Brzuszko oraz obecny dowódca podhalańczyków generał Ryszard Pietras i przez wiele lat związany z jednostką generał Wojciech Marchwica.

Obecnie 21 BSP składa się z 10 jednostek w których służy ok. 4000 żołnierzy. Od początku jej powstania jej żołnierze pełnili służbę w misjach w Syrii, Libanie i Bośni. W roku 1999 jej żołnierze uczestniczyli w misji humanitarnej AFOR Albanii, i późniejszej misji w Kosowie. Podhalańczycy byli również dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” podczas V i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a w okresie od września 2009 roku do maja 2010 roku pełnili służbę w ramach VI zmiany PKW ISAF w Afganistanie. W 2012 roku 1 batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe "Charlie" w ramach XIII zmiany PKW Afganistan.

Żołnierze 21 BSP uczestniczyli również w wielu szkoleniach poza granicami Polski, m.in. w Norwegii w okolicach koła podbiegunowego, w Alpach francuskich, na poligonach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Słowacji, Ukrainie, Uzbekistanie oraz w Wielkiej Brytanii. Podhalańczycy brali także udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i za granicą - na przykład takich jak „Join Winter”, „Strong Resolve”, „Cossack Steppe” oraz „Maple Arch”.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj