Uczniowie niżańskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego i tak zwanego Elektryka, znaleźli się w ścisłej czołówce wynalazców w Polsce i na świecie.

Katarzyna Chrapko reprezentująca Liceum im. Stefana Czarnieckiego została uhonorowana Dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę dotyczącą badań nad wykorzystaniem zmodulowanego, widzialnego światła niskoenergetycznego, generowanego przez diody LED, do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku uhonorowano natomiast za dwa projekty. Twórcami "Urządzenia do przesyłania energii elektrycznej na odległość" są Wojciech Pawłowski, Paweł Żurawski i Piotr Żurawski. Natomiast "Centralny zamek do drzwi dla osób niepełnosprawnych" opracowali uczniowie Rafał Kutyła i Adrian Szabat. Szkoła otrzymała także statuetkę za osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w latach 2016-2017.

Niżańskich wynalazców uhonorowano na XXIV Giełdzie Wynalazków Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Warto wspomnieć, że w tegorocznej cyklicznej imprezie upowszechniającej naukę, udział wzięło stu wynalazców z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz twórców indywidualnych. Większość z nich stanowią autorzy pomysłów w dziedzinie inżynierii materiałowej, rolnictwa i elektroniki.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj