Policja wzięła się za pijących w miejscach publicznych
fot. M.Maśniak

W Przemyślu, nad brzegiem Sanu sypią się mandaty za spożywanie alkoholu pod gołym niebem. To ulubione miejsce spotkań młodzieży, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Strażnicy Miejscy wzięli się za egzekwowanie przepisów znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zakazuje spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Ustawa podpisana została przez Prezydenta RP w lutym. Poprzednia ustawa precyzowała gdzie nie wolno spożywać alkoholu. Na liście z zakazem były między innymi instytucje publiczne, parki, place, ulice.

W nowelizacji zapisano, że zakazuje się spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W opinii przemyskich Strażników Miejskich, tym samym katalog zakazanych miejsc został rozszerzony między innymi o tereny rekreacyjne takie jak brzegi rzek, klatki schodowe, a także cmentarze.

Zakaz spożywania alkoholu na cmentarzach, jak sprawdziliśmy, dotkliwy jest zwłaszcza dla społeczności romskiej. W ich tradycję wpisuję się symboliczny kieliszek wódki nad grobem zmarłego tuż po pogrzebie i w okresie Święta Zmarłych.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości pozwala radom gmin na wprowadzenie, w drodze uchwały, odstępstwa w określonym miejscu od zakazu spożywania alkoholu jeśli nie będzie to miało "negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj